Sık Sorulan Sorular
Buradasınız: Anasayfa / Sık Sorulan Sorular
Sık Sorulan Sorular
Firmamız hakkında tüm merak ettiklerinizi aşağıdaki sorular içinde bulabilirsiniz
OSGB nedir ?
İş Sağlığı ve Güvenliği hizmetlerinin sunulması için işveren ; ya çalışanları arasından İş Güvenliği Uzmanı ,İşyeri Hekimi ve Sağlık Personeli (Çok tehlikeli sınıfta yer alan ve on ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde) görevlendirir ya da bu hizmetin tamamını veya bir kısmını Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimlerinden hizmet alarak yerine getirilebilir. OSGB’ler bu amaca hizmet etmek üzere kurulmuştur.
OSGB hizmeti almak yasal zorunluluk mu ?
“6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu” ve bağlı yönetmelikleri işvereni, çalışanları işle ilgili sağlık ve güvenliklerinin korunmasıyla yükümlü kılmaktadır.Bu amaçla işveren ya çalışanları arasından gerekli şartlara haiz personel (İş Güvenliği Uzmanı,İşyeri Hekimi,Diğer Sağlık Personeli) görevlendirir ya da OSGB’lerden hizmet alır.
İş Yeri Sağlık ve Güvenlik Birimi ile OSGB arasındaki fark nedir ?
İSGB (İş Yeri Sağlık ve Güvenlik Birimi), işyerinde iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini yürütmek üzere kurulan,gerekli donanım ve personele sahip birimdir.
Kimler İşyeri Hekimi Olabilir ?
Üniversitelerin Tıp fakültesinden mezun bütün doktorlar İşyeri hekimi olabilirler. Bunun için Bakanlık tarafından yetkilendirilen kurumlardan işyeri hekim kursuna gitmek ve ÖSYM nin açmış olduğu sınavlardan başarılı olan bütün doktorlar İşyeri Hekimi olabilirler.
Periyodik Muayene Nedir ?
İşyerinde kullanılan makine ve ekipmanlarının yetkili kurumlar tarafından kontrol edilmesidir. Günümüz de Periyodik muayene ile makine bakım çok karıştırılmaktadır. Ör: Kullanılan Vinç’in standartlara uygun olup olmadığını gösterilen belgedir.
Sağlık Taraması Nedir ?
Sağlık taraması genellikle İşyeri hekimlerinin işe girişte verdikleri işe giriş sağlık muayene formları ile karıştırılmaktadır. Sağlık taramaları işyeri hekimi tarafından işyerin de ki tehlikelere göre belirlenmektedir. Ör: Tehlikeye göre işyeri hekiminiz bütün çalışanların kan tahlili, akciğer filmi, solunum testi vs.. gibi testleri talep edebilmektedir. Bu hizmetlere Sağlık Taraması denilmektedir.
Tehlikeli sınıftayım İSG Hizmeti Almam Gerekir mi ?
Tehlikeli sınıfta bulunan işyerleri 1 personel bile çalıştırmaları halinde İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimi hizmeti almak durumdadır.
Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın